بشر از ابتداي خلقت به موازات تلاش براي معاش روزانه ، هميشه در فكر ذخيره و نگهداري مواد غذايي نيز بوده است . هدف از نگهداري مواد غذايي ، ممانعت از بروز فساد توسط عوامل خارجي و يا داخلي و يا به تعويق انداختن آن مي باشد كه در نتيجه آن مواد غذايي بتواند براي مدت معيني قابل مصرف باقي بماند . در كشور ما مقادير زيادي از مواد غذايي مختلف كه با هزاران زحمت تهيه شده اند دستخوش آلودگي و فساد مي شوند و براي تامين مواد غذايي مورد نياز مردم از كشورهاي ديگر  مقادير زيادي ارز هزينه و از كشور خارج مي شود. در حالي كه با استفاده از اصول صحيح نگهداري مواد غذايي با هزينه هاي به مراتب كمتري مي توانيم مواد غذايي را از شر عوامل موثر در فساد، حفظ و همچنين از بروز مسموميت هاي غذايي جلوگيري كنيم . لذا آگاهي عموم مردم اعم از توليد كنندگان ، توزيع كنندگان و مصرف كنندگان از اين اصول مي تواند نقش مهمي را در حفظ منابع و ضمانت سلامت مواد غذايي ايفاي نمايد .

جهت اطلاع از اصول صحيح نگهداري انواع مواد غذايي مي توانيد روي هر يك از لينك هاي زير كليك كنيد :


اصول و اهداف نگهداري مواد غذايي : در انواع روش های سالمسازی و نگهداری مواد غذایی معمولا" اهداف زیر مد نظر  کارشناسان امر می باشد: 1- از بين بردن ميكروبهاي موجود در مواد غذايي اعم از عوامل بیماریزا و یا غیر بیماریزا که می تواند به تفکیک هم انجام شود . همانند پاستوریزه کردن شیر که تنها عوامل یا میکروبهای بیماریزای شیر از بین می روند یا روش استریلیزه کردن شیر که تمامی عوامل بیماریزا و یا غیربیماریزای موجود در شیر از بین برده می شوند.


نگهداري مواد غذايي به روش كنسرو كردن : يكي از روشهاي نگهداري مواد غذايي براي مدت طولاني كنسرو کردن (قوطي كردن) آنها با  بهره گيري از حرارت است . اين روش اقدام موثري در جهت نابودي كليه عواملي است كه ممكن است در حين نگهداري و حمل و نقل به طريقي مواد غذايي را فاسد نمايند .


نگهداري مواد غذايي به كمك حذف آب :    بسياري از فعاليت هاي بيولوژيكي و شيميايي در محيط بدون آب و يا محيطي كه مقدار آب موجود در آن كم باشد، كند و يا متوقف مي شود. ميكروبها براي تكثير و انجام فعاليتهاي حياتي خود به آب احتياج دارند، همچنين آنزيم هاي طبيعي موجود در غذاها و يا آنزيم هاي مترشحه از پيكر ميكروبها نيز احتياج به آب دارند تا به كمك آن با مواد غذايي مخلوط شده و برروي آنها تاثير گذارند.


نگهداري مواد غذايي به روش انجماد : انجماد يكي از روش هاي نگهداري مواد غذايي براي مدت طولاني است . در اين روش ماده غذايي دچار فعل و انفعالاتي مي شود كه در صورت رعايت اصول انجماد اين تغييرات را مي توان به حداقل رساند .


 

اصول نگهداري تخم مرغ :  مهمترين مسئله در مصرف تخم مرغ حفظ كيفيت آن و جلوگيري از احتمال آلودگي اش توسط عوامل گوناگون مي باشد ، كه در اينجا به نكاتي كاربردي و ساده ، كه رعايت كردن آنها براي مصرف كنندگان مفيد است  اشاره  مي شود .


 

ظروف يكبار مصرف : زماني كه براي اولين بار ظروف يكبار مصرف وارد بازارها شدند، همه نفس راحتي كشيدند و به خود وعده زندگي سالم‌تر و البته راحت‌تري دادند . در حال حاضر سا‌ل‌هاست كه اين ظروف حتي در نذري‌ها و سفره‌هاي ما جاي خود را باز كرده‌اند و از زماني كه نذري در سيني‌ها و ظروف فلزي در بين مردم پخش مي‌شد زمان زيادي گذشته ‌است.

 


 

 

   تنها با ذكر ماخذ بلامانع مي باشد www.foodsafety.ir  استفاده از مطالب سايت

 

صفحه اصلي

تقلبات رايج در مواد غذايي

اصول نگهداري مواد غذايي

اصول تغذيه

بیماری های مرتبط با آب و غذا

قوانين و مقررات مرتبط

 

 


www.irLearn.com

 

 

 

سایت های مرتبط

پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

معاونت غذا و دارو

با کلیک بر روی لینک زیر شما هم می توانید یکی از اعضای سایت مرجع متخصصین ایران باشید

بخش تبليغات سايت