انواع تقلب در مواد غذايي را به لحاظ ميزان خطر به چند دسته تقسيم مي نمايند : 1 - تقلب کم خطر :  افزودن نشاسته به ماست به منظور قوام بيشتر آن    2 - تقلب خطرناک : استفاده از يک رنگ سبز صنعتی برای زيبا ساختن محصولی مثل خيارشور  . اما به لحاظ ماهيت تقلب دسته بندي ديگري وجود دارد : 1 -  فروش يک ماده غذايي به جای ماده غذايي ديگر همانند عرضه پودر لوبيا سبز به جای پودر پسته  2 -  مخلوط کردن يک ماده غذايي با مواد غذايي مشابه ارزان قيمت مثل اضافه کردن روغن نباتی جامد به کره  3 -   عدم رعايت استاندارد يا فرمول ثبت شده در مواردي که تعيين فرمول و رعايت استاندارد الزامی است مانند  کم بودن درصد چربی شيرهای استريليزه و هموژنيزه نسبت به ميزانی که در فرمول ترکيبات آنها ثبت شده است  4 -  فروش و عرضه  ماده غذايي فاسد يا عرضه  ماده غذايي تاريخ گذشته  5 - استفاده از رنگ ها و اسانس ها و ساير مواد افزودنی غير مجاز مانند استفاده از رنگهای صنعتی برای خوش رنگ کردن شيريني جات   6 -  كم و زياد کردن ترکيبات يک ماده  غذايي : گرفتن چربی شير يا اضافه کردن آب به آن

 براي آشنايي با تقلبات رايج در انواع مواد غذايي بر روي هر يك از لينك هاي زير مي توانيد كليك كنيد :


تقلبات رايج در زعفران : قيمت بالاي زعفران موجب شده که اين ماده در معرض تقلب هاي زيادي قرار گيرد. زعفران از پرچم گل هاي گياه آن تهيه مي شود که معمولاً رنگ گرده هاي آن زرد، قرمز ارغواني و قرمز نارنجي است که به سادگي از پرچم جدا مي شود و اين ويژگي کمتر در ساير گياهان مشاهده مي گردد.

 


تقلبات رايج در آبليمو : آب ليمو ترش به دليل سرشار بودن از ويتامين c و طعم و عطر مطبوع همواره به عنوان يك چاشني در تهيه غذا مورد استفاده و توجه خاص مردم قرار دارد و به همين نسبت متاسفانه دستخوش تقلب سودجويان بازار واقع مي شود .

 


تقلبات رايج در نان : در کشور ايران به دليل اعمال سياست پرداخت يارانه (سوبسيد) از طرف دولت براي برخي از فرآورده هاي غذايي(مثل نان) قيمت نان که غذاي اصلي مردم را تشکيل مي دهد پايين بوده و کمتر کسي به فکر تقلب در اين ماده ي غذايي مي افتد. با اين وجود گاهي افراد سودجو و متقلب در اين ماده ي غذايي هم تقلب مي کنند .

 


تقلبات رايج در كره : مقدار آب روغن حيواني حدود صفر درصد و مقدار آب موجود در کره حدود ( 25 – 20 ) درصد است . عده اي از متقلبين براي بالابردن وزن کره مقداري آب به آن اضافه مي کنند ، بدين ترتيب مقدار آب کره از حدود 20 درصد گاهي تا 40 درصد افزايش مي يابد . براي سهولت جذب آب ، مقداري کازئين ، و يا مواد جاذب رطوبت ديگري مانند کلرو سديم به کره اضافه مي کنند


 

   تنها با ذكر ماخذ بلامانع مي باشد www.foodsafety.ir  استفاده از مطالب سايت

 

 

 

صفحه اصلي

تقلبات رايج در مواد غذايي

اصول نگهداري مواد غذايي

اصول تغذيه

بیماری های مرتبط با آب و غذا

قوانين و مقررات مرتبط

 


www.irLearn.com

 

 

 

 

سایت های مرتبط

پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

معاونت غذا و دارو

با کلیک بر روی لینک زیر شما هم می توانید یکی از اعضای سایت مرجع متخصصین ایران باشید

بخش تبليغات سايت 

تسبیح بسیار زیبا از سنگ شفا دهنده عقیق قرمز 2